Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Hocam merhabalar. Daha önce ...
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Hocam merhabalar. Daha önce ...
Hocam merhabalar. Daha önce ... 14 Yıl, 4 Ay önce Karma: 0  
Hocam merhabalar.
Daha önce 2 kez ameliyat geçirdim. Bölge dışarı çıkartıldı ve dikildi, klasik tedavi. Fakat ikisinde de sonuç olarak nüksetti. Şu an 3.kez kıl dönmesi hastalığını yaşıyorum. Son ameliyatı 26 Ağustos tarihinde olmuştum, Ekim ayı gibi akıntı olmaya başladı ve 2 hafta önce nüksettiğine dair bilgi aldım. Fenol ya da Gümüş Nitrat tedavisi istediğimde daha önce bunun zararlı olduğu söylenmişti, yaraya bakılmadan. Fakat ben bu konuda sizden bilgi almak istiyorum. 2 Ameliyat geçirmiş biri olarak ( biri haziran 2009, biri ağustos 2009) fenol ya da gümüş nitrat tedavisinin bir yan etkisi olur mu? Ne ölçüde bu tedavi bana uygun olabilir?
mkulavuz (Ziyaretçi)
Gönderiler: 0
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Size geçmiş olsun. Klasik bir ... 14 Yıl, 4 Ay önce Karma: 7  
Size geçmiş olsun. Klasik bir kıl dönmesi nüksü gösteren hasta profilini oluşturuyorsunuz. İki kez (Haziran 2009 ve Ağustos 2009’da) bizim eksizyon ve primer kapatma olarak adlandırdığımız kıl kesesinin çıkartılmasını takiben dikiş atılması ameliyatını olmuşsunuz. Buna rağmen % 15’lik nüks grubundaki hastalar arasında yer alıyorsunuz. Öncelikle, sizin kıl dönmesi için lokal tedaviye uygun olup olmadığınızı muayene ile anlamak gerekir ve şayet uygun iseniz kıl dönmesinin lokal tedavisi uygulanabilir. Sizinle aynı durumda halen İstanbul’da bir kamu kuruluşunda Kulak Burun Boğaz Doktoru olarak çalışan bir hastam var, kendisi ŞanlıUrfa’da 10 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı olmuş ve bu yıl nüks etmiş ve lokal tedavi ile şu anda gayet mutlu. İlaçların yan etkisine gelince: fenol ve gümüş nitrat; labirent dışında kaçırılmadığı sürece yan etki oluşturmaz. Kaçırıldığında birkaç gün içinde aynı yerde ağrı ve akıntı yaparsa da tedavisi lokal anestezi altında pansumanla sağlanır.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.kildonmesisikayeti.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1889
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1