Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Hastayım Teşhis Konulamıyor
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Makatta Apse ve Fistül hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Hastayım Teşhis Konulamıyor
Hastayım Teşhis Konulamıyor 14 Yıl, 3 Ay önce Karma: 0  
Korhan Hocam;

Sizden Ricam 10 dakikanızı ayırıp yazdıklarıma bir göz gezdirmeniz..Tedavim için birçok test isteyen Doçent Hocamız teşhis koyamadığını,aklının karıştığını ve Profesör Hocalarımızdan yardım alıp ona göre bir tedaviye başlamamı uygun gördüler.Bu yüzden sizin başınızı ağrıtıyorum..

30 yaşındayım,sigara kullanmıyorum,alkol nadiren içiyorum ve inanın hiçbir ama hiçbir psikolojik problemim bulunmuyor evhamlı bir insanda değilim....Son çare olarak size başvuruyorum...S.S.K güvencem mevcut durumda..Orta halli bir aileyiz ve artık hastalığımın araştırılması için yapılacak testler için ekstra ödemelere maddi gücüm yetmiyor...Tanı koymanızda yardımcı olur düşüncesi ile 10 dakikanızı alacak hastalığımı affınıza sığınarak sizinle paylaşıyorum;

2002 yılında fissür ile tanışmam başladı..Başlayan şikayetlerim gün geçtikçe arttı.Sonunda fissürdeki ağrıların dayanılmaz boyuta gelmesi nedeniyle 2005 yılı askerlik dönemimde askeriyede 1 kere fissür operasyonu geçirdim.Operasyon esnasında doktorların çatlağın çok derin olduğunu söyledikleri dikkatimi çekti.(Ameliyattan önce ara ara Dışkımda parlak kırmızı renk kana rastladğım ve dışkımda olmasına rağmen bazen tuvalet kağıdına yansımayan kanamalar) .Bu olaydan yaklaşık 1,5 yıl sonra normalde çok aşırı alkol almazken gittiğim tatil sırasında aşırı alkol almam sonucu sabaha kadar kustum ve sabah saatlerinde de havuz kenarındayken bir anda dudaklarımda başlayan ve tüm vucudumu saran karıncalanmalar,konuşma ve denge bozukluklarıyla hastaneye götürüldüm.Belli bir süre sonra burada düzeldim ve herhangi bir şeyim olmadığı söylenip otele geri gönderildim..Bu olayların sonrasında tatilim bitip eve geldiğimde sabahları belimde ve yan boşluklarımda inanılmaz ağrılarla uyanmaya ve gün boyu bu ağrıların sürmesiyle devam eden bir süreç başladı.. Bununla ilgili bel emar ı çekildi,Fakat emar sonuçlarımda hiçbirşey çıkmadı..Bu sürecin sonunda belimdeki ağrılar geçti ama bu seferde belimde öne doğru eğilirken dişliler çark edercesine kasları tutan bir gariplik oluştu ve o esnada makatımda inanılmaz kaşıntılar başladı ve daha sonra oluşan bir delikten sıvı gelmesi üzerine fistül teşhisi kondu ve 2008 yılı nisan ayında fistül ameliyatı oldum..(Yine bu ameliyattan önce arada kırmızı parlak renk kanamam olduğu oldu ama çok nadir..Ameliyat esnasında bu seferde doktorum kanama olup olmadığını sordu,bende arada var dedim,o da yanındakilere Alla Allah olmaması lazım gibi bişeyler söyledi.)

Bu ameliyat sonrasında akıntılar ve kanama kesildi fakat 2008 ağustos ayından beri makatımda inanılmaz bir kaşıntı başladı(tuvalet kağıdıyla fistül ameliyatı değilde yukarı kısımlarda ara sıra sarımsı bir fistül akıntısı gibi bir akıntı olduğunu hissettim) bende tekrar fistül oluşur korkusuyla fistül tedavileri için kullanılan cipro ilacını kullandım..Ciproyla birlikte kaşıntılarda azalma olmadı bu seferde kortos ismindeki supozituvarlardan kullandım fakat buda çare etmedi ve kaşıntım devam etti..Daha sonra mantar veya egzama olabileceğini düşünerek travacort krem sürdüm (iç kısımlarada ayrıca) (Bu arada fistül üm geçmiş olmasına rağmen makatımda yine ufak bir fissür çatlağı oluşmuş durumda) yine devam etti kaşıntılar..Kontil isimli kurt düşürücü kullandım ama buda çare etmedi..

Bu olaylardan sonra 15 ocak 2009 tarihine yakın bir tarihte Ufak bir ishal oldum ama atlattım,bu ishali atlattıktan snra kurt düşürücü ve travacort kremide kullanınca (veyahutta tam hatırlayamyrm dışarıda yediğim bir yemek sonrasında ishalim tekrar başladı ) ama sonra tekrar kesildi..sonra 28 ocak ta dışarda yemek yedikten sonra hafif koyuya kaçan bir dışkılamayla bir ishal başladı.. Bu seferki şiddetli bir ishal oldu,günde 3-4 kere sapsarı renk dışkılama başladı..Doktora gitmem sonucunda tam kan sayımı yapıldı ve kan değerlerinin çok normal olduğu söylendi yanlış hatırlamyrsam reflor isimli suya atılıp karıştırılan bir ilaç verildi..2 gün kullanıktan sonra hiçbir iyileşme olmadığından tekrar hastaneye gittim bu seferde kan biopsisi ve idrar testi yapılıp (karaciğer kan değerlerine bakıldı,sarılıkmıyım acaba die..çünkü gaita aşırı sarıydı ) ve tüm değerler normal çıktı,reflor e devam etmem söylendi..Ama hiçbir işe yaramadı..Gittiğim biyerde bana flagyl ismli bir ishal şurubu verildi bu şurup biraz iyi geldi denilebilir ..Daha snra bir sağlık kuruluşuna gittim ve ordada flagyl 500 mg tableti verildi bu ilacı kullanmam söylendi..

Bende yinede huylanıp kızılay a gittim ve bir gaita parazit ve gizli kan testi yaptırdım..İlk verdiğim dışkı çok afadersiniz ama sümük gibiydi tamamen...Hemen bayan beni çağırdı ve bana dışkımın tamamen mukus olduğunu kontrol ettiğinde içinde gayet basit şeyler çıktığını ve bu dışkıdan daha ciddi şeyler çıkması gerektiğini belirtti..Ve bu örneği merkeze göndericeğini sabah aç karna tekrar gelmemi söyledi..Sabah aç karna verdiğim dışkı normaldi..

Flugyl ilacı günde 1 kere 1 gün kullanıyordum iyi geliyordu,snra 1 gün bırakıyordum yine ishal nüks ediyordu..yaklaşık 2 gün bu şekilde kullandım ve ishalimin başından beri şunu farkettim her sabah uyandığımda mutlaka midem bozuk oluyor veya 2-3 saat snra tuvelete gitme ihtiyacı hissediyorum..Tuvelete çıktıktan sonra hemen arkasından 20 dak sonra tekrar tuvelet ihtiyacım geliyor ve bu ikinci çıkışımda tamamen mukus olduğunu görüyordum

Bu süreçler sonucunda ishalim biraz düzelme belirtisi göstermiş olsada yaklaşık 2 aydır her sabah uyandığımda midem inanılmaz bozuk kalkıyorum ve ishal gibi hemen tuvalete çıkıyordum,,Sonrasnda gün boyu tuvalete girmioyrdum.Dışkımın sarımsı olduğunu ve yağ tabakası gibi üstte kaldığını fark ediyorum..İdrar rengiminde eskiden olduğu gibi deilde ishal olduğum dönemden beri sarı oldğunu fark etmektyim..Ayrıca gaz çıkarttığımda dönem dönem inanılmaz kötü kokular geldiğini fark ediyorum..Bu olaylar sonucunda yine yaklaşık 2 hafta önce gitiğim iç hastalıkları doktorumuz bana nidozal isimli bir ilaç verdi ve birde adını hatrlaymadğm bir ilaç verdi bunları kullanmamı söyledi..Ve geçmezse beni pskoloğa göndericeğini belirtti..İlaçları kullandım tek farkı dışkımı birazdaha sertleştirdi..Şimdi ilaçlar bitti ve bu ara yine günde 3 defa ishal halinde wc ye çıkıyorum ve sarı renk..

Notlar:

Gözlerimin etrafı sürekli kırmızı bunun iç hastalıklarla bir ilgisi varmı bilmiyorum ama belirtmek istedim.

Şu anda özellikle akşamları başlayan ve makatımda inanılmaz kaşınıtılar oluşuyor ve kaşımaktan artık makatım çok tahriş oluyor..Kullandğım anestol kreminde etkisi belli bir zaman sonra ya geçiyor yada o kremde beni rahatsız ediyor..Bu arada makat kısmım ya aşırı terliyor yada bi sıkıntı var füssür(çatlak) hala duyor ama kaç tane hocamıza başvurduysam fistülün geçtiğini ve fistül sıkıntımın kalmadığını ve makat kısmının gayet ii oldğunu belirttiler.Artık bu muayenin yapılmasındanda psikolojik olarak bunaldım hocam..

Yaklaşık 1,5 yıldır sürekli sıcak havalarda alın bölgemden inanılmaz terler boşalıyor sanki kafamı suda yıkamışcasına ıslanıyorum ve 1,5 yıldırda sıcak havalarda inanılmaz soğuk terlediğimi fark ediyorum sanki alnım daha çok ve göğüs bölgemdede oluyor klima gibi soğuk olduğunu hissediyorum..Ayrıca egzersiz yaparken sağa sola dönüşlerimde nefes alırken ciğerlerimden garip ses geldiğini düşünüyorum çünkü daha önceleri böyle bir şey olmuyordu..Birde kaslarımdaki titremeler ve soğuk havalarda artan eklem artan eklem ağrıları sürekli halsiz bitkin oluşum hep uyumak istemem beni tedirgin etmekte..

Hayatım boyunca hep zayıftım ve hep karnımın üst bölgesi gaz dolu gibiydi,yemeklerden snra sürekli geğirme geliyordu..Bir türlü kilo alamıyordum..Ama fistül ameliyatı sonrası 60 olan kilom 68 e kadar çıktı..Şu anda ise ocak ayından beri başlayan ishalim nedeniyle tam 7 kilo kaybettim ve 61 kiloya geri düştüm..

Babam 64 yaşnda bundan 15 sene önce makatında apseden ameliyat oldu ve yaklaşık 3 ay önce bir anda makatında apse gelişti ve acilen ameliyata aldılar..Apse iç kısımda oluştuğundan narkoz verilerek ameliyat yapıldı şu ameliyattan sonra ise doktorlar içeri kısımda bir ip bıraktıklarını söylediler ve babamda daha derin bir fistül olduğunu belirtip ikinici bir operasyon yaptılar.Şimdi babam iyi gibi fakat sürekli bağırsaklarından gurultular gelmekte.

Şu anda ara ara sabah midem bozuk olarak uyanmam ve bağırsaklarımın bir anda yağlı görünümde ve açık sarı renkte sıvı halde boşalması mevcut.62 kiloda uzun zamandır devam etmekteyim,..yani aynı kiloda kaldım ama ara ara wc çıkış sayılarım artmaya devam etmekte ve acil ve bol olan dışkılamam mevcut..Bu ara keşfettiğim pankreoflat ilacı biraz iyi geliyor gibi,birde nidazol ishali biraz kesiyor gibi.Kaslarımda kuvvetsizlik,makatımda olan çıldırtan kaşıntıeğlirken titreme,eklem ağrılarım göğüs kemiklerimin ağrısı ve halsizlik hala mevcut durumda.Geceleri ara sıra nefes alamayarak uyanıyorum veya kaslarımda titremelerle..Ayrıca benmde bağırsaklarım guruldama yapıyor.

Yaptırdığım testler;
Kontratlı,Kontratsız Tam Batın İncelemesi : Normal
Kolonoskopi ve Alınan Biopsiler(ince bağırsağın 10 cm içine kadar girildi):Kalın bağırsak normal,ince bağırsak biopsileri tipik ve tanı koydurucu olmamakla birlikte endoskopik ve klinik bulgular uygun ise crohn hastalığı ile uyumlu olabilir sonucu (ince bağırsak t.ileumda aftöz lezyon gözlendi)
Sanal Kolonoskopi:Normal
Pankreas testleri:Amilaz - Lipaz :Normal
Tam Batın Ultrasonu:Normal
Endoskopi Sonuçları:Bulbus ve postbulber lümen mukozası ödemli diğer herşey normal..Alınan biopsilerde Duodenumdaki İntraeğitelyal Lenfositoz Npn-Spesifik olabilir veya Marsh I düzeyinde Glutene duyarlı Enterepoti bulgusu olabilir Klinik veriler ile birlikte yorumlanması uygun olabilir.Buna istinaden Çölyak şüphesi oldu ama;
Anti EMA ve ANTİGLADİN normal çıktı.
İnce Bağırsak Basaj grafisi:Normal,(Bu grafi için içtiğim ilaçtan snra 1 gün sağ tarafımdaki ağrıdan kıvrandım)
SERUM IGE :NORMAL
Clostridum Difficile Toxin A+B :NEGATİF
Gaitada sindirim durumu:Normal
Gatada Parazit:Normal
Dışkıda Gizli Kan:Yok
Sedimentasyon:Normal
Total T3,T4,SERBEST T3,T4,SENSİTİF TSH,V,TAMİN B 12 , FOLAT,AFP,CEA2,CA125,CA 15-3(2009 MART ayında yaptırdım hepsi normal)
Hemogram Raporu:Normal
CRP:NORMAL
İDRAR ANALİZİ:NORMAL
Biyokimya,Hormon,Hemotoloji ve Eliza Testleri Normal..
Quantiferon testi:Normal

Hocam bütün birikimimi testlere harcadım,evlilik hazırlıkları yapıyorum ve birçok testimi hastaneler yapmadığından özel yaptırdım..İnanın artık hem maddi hem fiziksel olarak tükendim..Kendimi sürekli halsiz ve bitkin hissetmekten bıktım..Bir ara çalışmıyordum testlere vakit ayırabiliyordum şu anda çalıştığım için fazla zaman bulamıyorum.SSK güvencesine sahibim..Şu ana kadar istenilen herşeyi yaptım.Ama artık bende bişey istiyorum..Ne olur beni ve yaptırdığım testleri bir görün bir teşhis konulsun tedaviye yönelik bir ilaca başlansın..Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederim..Başınızı ağrıttım..Saygılarımla..
fucara (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Hastayım Teşhis Konulamıyor 14 Yıl, 3 Ay önce Karma: 7  
2005 yılında askerde anal fissür ameliyatı, 2008 yılında perianal fistül ameliyatı geçirmişssiniz. 2008 ağustos ayından beri makatta kaşıntı ile beraber akıntınız devam etmiş, 2009’da şiddetli mukuslu ishal yakınmalarınız olmuş. Yapılan Kolonoskopi tetkikinde Crohn şüphesi ve Gastroskopi’de: duodenum’da Glutene duyarlı Enterepati bulguları belirlenmiş. Sizin yakınmalarınız daha çok iltihabi bağırsak hastalıklarına uymakta ve benim uzmanlık alanım için de değil maalesef. Bir Gastroenteroloji Uzmanı tarafından ele alınmanız gerekli. Tüm büyük şehirlerimizde bu konunun uzmanlarına kamu hastanelerinde ulaşabilmeniz mümkün.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1