Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Fissür ve çatlakta botoks uygulaması yapılıyor mu?
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Makatta Çatlak (Anal Fissür) hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Fissür ve çatlakta botoks uygulaması yapılıyor mu?
Fissür ve çatlakta botoks uygulaması yapılıyor mu? 14 Yıl, 10 Ay önce  
Sayın doktorum, ben 41 yaşında iki doğum yapmış bir bayanım. Bende 4 yıldan beri anal fissür veya makatta çatlak sorunu var. Ameliyat olursam dışkı kasının kesilmesine bağlı gaz ve dışkı kaçırması olabiliyor diye bana önerilmesine rağmen ameliyat olmuyorum. Botoks yapılırsa sorun olmuyor dediler, siz yapıyormusunuz, nasıl yapılıyor ve bunun yan etkisi var mıdır?
Misafir118 (Ziyaretçi)

Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Fissür ve çatlakta botoks uygulaması yapılıyor mu? 14 Yıl, 10 Ay önce Karma: 7  
Geçmiş olsun, ben uygun olan makatta çatlak (kronik anal fissür) vakalarında botoks uygulaması yapıyorum. Burada prensip olarak makattaki çatlak veya anal fissür olan bölgenin iki yanına 40 ünite botulismus toksini (bir nevi mikrop) veya yaygın olarak bilinen adı ile Botoks enjekte edilir. Şayet 30 gün içinde bir düzelme sağlanmazsa ikinci bir seans yapmak gerekebilir. Genellikle, makatta çatlak durumunda hastaların % 70-75’inde botoks tedavisi ile başarı, % 20’sinde kısmi başarı elde edilir. Makatta çatlak sorunu olan hastaların % 5-10’unda ise botoks tedavisi yarar sağlamaz. Hastalarda iç kas lifi yerine dışkıyı tutmaya yarayan kas lifine Botoks ilacı kaçarsa gaz tutamama (hastaların % 2-5’inde) gelişebilir. Bir diğer yan etkisi de hemoroidlerin pıhtılaşmasıdır (tromboze hemoroid). Bu nedenlerden dolayı makatta çatlak veya kronik anal fissür durumunda Botoks enjeksiyonuna tamamen sorunsuz diyebilmek mümkün değildir. Her yöntemde olduğu gibi bu yöntemin de düşükte olsa getirdiği bazı riskler vardır.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1