Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?
Makatta Çatlak (Anal Fissür) hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: şikayet
şikayet 14 Yıl, 7 Ay önce Karma: 0  
merhaba hocam.ben şikayetimi size aktarcaktım..ben geçen sene doktora gittim.anal fissur tanısı koydu..su banyosu falan önerdi ve özellikle ggünde bir kez dışkılamayı önerdi..bu ara ramazan ve çok kötü olmuş durumda rahatsızlığım..oturmam güçleşti..inşallah ameliyatlık bir durumum yoktur..ben sağlıklı dışkılama olmamasından olabileceğini düşünüyorum..gündüz niyetli olduğum için su da içemiyorum gündüz..ne yapmamı önerirsiniz..inşallah önemli bir durum yoktur..saygılarımla...mardinden emine:(
emine48 (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:şikayet 14 Yıl, 7 Ay önce Karma: 7  
Size geçmiş olsun. Ramazan ve oruç nedeniyle sizin de belirttiğiniz gibi yeterince su alamıyorsunuz ve yaşamakta olduğunuz Mardin ilinde ısının yüksek olması nedeniyle de ek su kaybınız muhtemelen oluyordur.

Makatta çatlak tedavisinde ameliyatsız yöntemler ve ameliyat ile tedavi mümkündür. Ameliyatsız yöntemler: 1. diyet düzenlemeleri: posa bırakan gıdalar ve günde 2 Lt gibi su tüketilmesi, acı, ekşi ve baharatlı gıdaların kısıtlanması 2. bazı kortizon içeren kremlerin kullanılması 3. oturma banyosu: 15-20 dakika boyunca günde 3-5 kez sıcak su içine oturma ile makat bölgesi çok rahatlar 4. % 0.2’lik nitrogliserinli krem: ile makattaki çatlak üzerine masaj yapılması: iç makat kasını gevşetme etkisi vardır. Fazla miktarlarda kullanılmamalıdır, çünkü fazla miktarada kullanıldığında tansiyonu düşürerek başağrısı, baygınlık hissi gibi yakınmalar yapabilirler 5. Kalsiyum kanal blokerleri: Nifedipin ve diltiazem gibi haplar aynı şekilde iç makat kasını gevşeterek çatlağı iyileşmesine katkı sağlayabilirler.

Ben bu yöntemleri rastgele uygulamanızı önermem. Bir yıl içinde yakınmalarınızın değişmesi söz konusu olabileceğinden ben tekrar doktora muayene olmanızı öneririm.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph
Son Düzenleme: 13/09/2009 23:05 tarafından DrTaviloglu.

Cvp:şikayet 14 Yıl, 7 Ay önce Karma: 0  
çok teşekürler hocam,sağolun.ramazan bitiminde doktora giderim..içinde bulunduğum şartlar mümkün olsaydı bende sizin gibi bir tıpçı olurdum,ki en büyük hayalimde bu zaten..teşekkürler..emine
emine48 (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph

EN ÜSTSayfa: 1