Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Levator sendromu rectal ağrı
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Levator sendromu rectal ağrı
Levator sendromu rectal ağrı 12 Yıl, 9 Ay önce Karma: 0  
Sayın hocam,

Benim levator sendromu hastalığım var.
Uzun zamandan beri fissür sorunum vardı.
4 yıl önce fissür ameliyatı oldum LIS+fissürektomi,ağrılar geçmeyince 1 yıl sonra başka bir hastanede tekrar LIS yapıldı.Uzunca bir süre çok rahat ettim(2 Yıl).
Fakat benzer şikayetleri tekrar yaşamaya başladım.Yapılan tetkiklerden sonra levator ani sendromu teşhisi kondu.Anal kaslarda aşırı kasılma var.
15 gün boyunca biofeedback ve EGS tedavisi gördüm ve 2 kez kaslara steroid enjeksiyonu yapıldı(Puborectalis,levator;bunları doktorlar işlem yaparken duydum).Pelvic MR çekildi temiz çıktı.Diğer yöntemler pek bir sonuç vermedi.Enjeksiyonlardan sonra rahatladım fakat etkisi çok kısa sürdü(2-3 gün).Şikayetler devam edince yapılacak başka birşey olmadığı söylendi ve tadavi bitirildi.

Şu anda ağrı kesicilerde idare etmeye çalışıyorum fakat dayanacak gücüm kalmadı.

Bu hastalığın tedavisinde botox'un kullanıldığını öğrendim ve sizin botox yaptığınız bilgisine ulaştım.

Hocam botox'un başarısı nedir?Faydalı olur mu?

Yardımınızı rica ediyorum.
mguler (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Levator sendromu rectal ağrı 12 Yıl, 9 Ay önce Karma: 1  
Geçmiş olsun, sizin durumunuz hayli komplike. Size levator ani sendromu veya diğer adları ile levator sendromu, yada proktodini tanısı konulmuş ve çözüm için iki ayrı lateral internal sfinkterotomi, yani makat iç kasındaki direnci yok etmek amacı ile, makat iç kasının kesilmesi ameliyatı geçirmişsiniz. Ancak, her iki ameliyatta sonuca ulaşmamış. Levator ani sendromu hastalarda aralıkla gelen şiddetli ve yaklaşık 20 dakika kadar süren makat ağrısı (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/makatta-agri.html) meydana gelir ve bu durumdan da levator ani kasının istemsiz olarak kasılması sorumlu tutulur. Aynı grupta ele alınan, anismus (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/anismus.html) veya makat kasılması, kadınlarda daha sık olarak görülen ve çözümü bazen çok güç olabilen bir hastalıktır. Anismus; anal sfinkter dissinerjisi (makat kası uyumsuzluğu), spastik pelvik taban sendromu, dissinerjik defekasyon (uyumsuz dışkılama), paradoksal puborektal kontraksiyon (zıt puborektal kasılma) ve pelvik taban dissinerjisi (çatı kemiği tabanı uyumsuzluğu) isimleri ile de anılır. Bu grup hastalıkların tedavisinde sıcak su ile oturma banyosu, bazı ilaçlar (naproksen ve ibuprofen), Kegel egzersizleri, biofeedback ve Botoks enjeksiyonu uygulanır. Sizde başarılı olmadığını belirttiğiniz biofeedback tedavisinin Gadel Hak ve ark. bu yıl yayınladıkları ve 60 hastada gerçekleştirdikleri çalışmada (Arab J Gastroenterol 2011;12 (1):15-9), % 92 oranında düzelme belirlediklerini yayınlamışlardır. Yine bu yıl Oxford’dan Hompes ve ark. 56 hasta üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmada (Colorectal Dis 2011 Jan 19. doi: 10.1111/j.1463-1318.2011), puborektal kasa yapılan ilk Botoks enjeksiyonu sonrasında % 39 başarı ve Botoks enjeksiyonu tekrarlandığı takdirde ortalama 1.5 yıllık takip süresinde, % 95 başarı elde edildiğini bildirmişlerdir. Ancak, bir tek çalışma ile Botoks bu konuda mükemmeldir diye düşünmek yanlış olur, genelde anismus tedavisinde Botoks tedavisi ile % 50-95 arasında değişen başarıdan bahsedilmektedir. Sizin özelinizde, yakınmalar geçerse başarı oranı % 100, ancak geçmezse % 0 olmuş olur. Bu nedenle, benim size ‘Botoks mutlak faydası olur’ diyebilmem mümkün değil.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/drtaviloglu
www.youtube.com/hemoroiduzmani
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph
Son Düzenleme: 13/08/2011 14:49 tarafından .

Cvp:Levator sendromu rectal ağrı 12 Yıl, 9 Ay önce Karma: 0  
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Sayın Hocam,

Benim sorunum 4 ay önce başladı.
Bu aşamada botox tedavisine ihtiyacım var mı onu da bilmiyorum.
Botox tedavisini denemenin bir zararı olur mu?Yani ters tepki yapıp durumu daha da kötüleştirebilir mi?

Ayrıca,bana tedavide uygulanan femiscan cihazı evde kullanılabilir mi?Satın alsam kullanabilir miyim?Veya kendim biofeedback nasıl yapabilirim? Çünkü hastanede biofeedback tedavisi çok pahalı ve zaman ve iş gücü kaybına neden oluyor.
mguler (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph

Cvp:Levator sendromu rectal ağrı 12 Yıl, 9 Ay önce Karma: 1  
Bir önceki sorunuza verdiğim yanıtta Botoks konusunu yeterince detaylı açıkladığım için, tekrar yanıt vermek istemiyorum. Burada kararı sizin vermeniz gerekir, dikkat ederseniz ben size pembe bir tablo çizmedim. Biofeedbak tedavisi asla sizin kendiniz yapmamanız gereken ve mutlak hekim denetiminde yürütülmesi gereken bir tedavidir. Bu nedenle doktorlarınızın tavsiyeleri doğrultusunda bu tedaviye düzenli olarak devam etmenizi ve bu yöndeki sorularınızı bana değil, kendi hekiminize yöneltmenizi öneririm.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/drtaviloglu
www.youtube.com/hemoroiduzmani
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph

EN ÜSTSayfa: 1