Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

rektum ca
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 12
BAŞLIK: rektum ca
rektum ca 14 Yıl, 7 Ay önce Karma: 0  
Merhaba Korhan Bey,
size babamın yaşamaya başladığı bir rahatsızlıkla ilgili sormak istediğim sorular var. Umarım mesaj size ulaşır.

Yaklaşık 3 hafta önce tuvalette makattan gelen kanama üzerine şüphelenerek doktora gitmeye karar verdi.

17 09 2009 tarihinde girdiği kolonoskopi sonucunda;
tuşa rektal: rektum ön duvar 2 cm de sert,kenarları eleve fikse lezyon tuşe edildi.
endoskopi:"rektum 1-3 cmler ön duvarda,ortası nekrotik ülsere,kenarları eleve,lümen çevresinin yarısını tutan frajil lezyon görüldü ,biopsiler alındı,transvers proksomalinde dimünitif polip mevcut idi,gözlenen diğer kısımlarda mukoza ve renk görüntüsü doğal idi"
sonuç: REKTUM TM + TRANSVERS DİMÜNİTİF POLİP

Patoloji raporu:multiple kolon örneklerinde submukozal stromaya yayılan adenokarsinom yapısı izlendi.

Üst Abdomen Mdbt Tetkiki: rektum distalinde yaklaşık 7 cmlik bir segmentte lümen kalınlaşması ve lümen daralması mevcuttur.
Sonuç: hepatosteatoz , rektum ca

Toraks mdbt tetkiki: normal sonırlarda

Alt abdomen bt tetkiki: Rektum duvarında kalınlaşma Rektum Ca

Tahlil sonucu CA 19-9 : 28

Yarın da MR randevusu var.

Bütün bunları size aktardım,halbuki sizin de tahmin edeceğiniz üzere,muayene olduğu ve belki de beraber devam edeceği uzmanlar var.
Ancak güven duymak,emin olmak,moral çok önemli.
Acil bir ameliyat ve tümörün alınması önerilen tedavi.
Malesef size verdiğim bilgiler doğrultusunda,anüsü kapatıp kolostomi yapılması göründüğümüz uzmanlarca yüzde 90 ın üzerinde bir ihtimal olarak görülmekte.
Babam 63 yaşında ve genel olarak dinç-hayat dolu ve çok sosyal bir kişi. Anüsün kapatılması da bildiğim kadarıyla geri dönüşü olmayan bir durum.
Basından takip ettiğim kadarıyla sizin düşüncenize çok önem veriyorum.
Lütfen bana bu konu hakkındaki fikrinizi iletir misiniz?
çok teşekkürler,saygılarımla...
adk (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 4
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:rektum ca 14 Yıl, 7 Ay önce Karma: 7  
Geçmiş olsun. Babanızda alt seviyeli bir rektum kanseri söz konusu, ancak tomografi raporuna göre diğer karın içi organlarda ve akciğerlerde sıçrama (metastaz) söz konusu değil. Bu nedenle bölgesel olarak yayılmış bir tümör gibi görünüyor. Tarife göre hemen makat girişinde bir tümör olması nedeniyle birçok cerrahın makatı iptal etme (Miles) ameliyatı önereceği bir vaka. Bu tür durumlarda neoadjuvan radyokemoterapi dediğimiz ameliyat öncesinde kemoterapi ve makat bölgesinin ışınlama tedavisini yapmayı yeğliyoruz. Bu tür bir durumda ışınlama bölgesel olarak tümörün nüks etme şansını azaltır. Bazı durumlarda ışınlama sonrasında makat seviyesi civarına kalın bağırsağı tekrar bağlama imkanı olabiliyor, burada sınır tümörün linea dentata dediğimiz makat girimindeki dişli çizginin üzerinde olmasıdır. Babnızda sanki tehlikeli sınırda gibi duruyor. Işınlama kararı alınırsa, kesin karar tekrar endoskopi yapıldıktan sonra konulabilir.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
www.kabizlikvekanser.com
www.kanserbilgileri.net
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1904
graph

Cvp:rektum ca 14 Yıl, 7 Ay önce Karma: 0  
Hızlı dönüşünüz için çok teşekkürler.
Ameliyat öncesi radyoterapi önerildi, ancak kemoterapiden henüz hiç bahsedilmedi.
Sizin bahsettiğinize yakın olarak,ışın tedavisi ile yayılmayı engelleyerek tümörün noktasallaştırılmasını hedeflediklerini söylediler.
Anladığım kadarıyla yurt dışında daha gelişmiş teknoloji kullanabilen ülkelerde bile henüz kolostomi'ye gerek kalmadan,bahsettiğiniz çizginin altındaysa eğer konum, uygulanan tedavi yöntemleri yok.
Eğer var ise bu konuda da bilgi vermeniz mümkün müdür?
adk (Kullanıcı)
Fresh Boarder
graphgraph

Cvp:rektum ca 14 Yıl, 7 Ay önce Karma: 7  
Yurtdışını aklınıza getirmekte haklısınız, ancak teknik olarak kalın bağırsak ameliyatlarında ülkemizde yapılmayıp ta yurtdışında yapılan hiçbir ameliyat yok. Bunu bilmenizde yarar var. Gönül rahatlığı ile ülkemizde bu ameliyatı yaptırın derim, ama tabiiki tercih daima hasta ve ailesine aittir. Acil şifa dilerim.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
www.kabizlikvekanser.com
www.kanserbilgileri.net
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1904
graph

"Beni Türk hekimlerine emanet edin." demiş yüce Ata'm.
Daha gelişmiş tedavi yöntemleri ve teknolojileri yoksa eğer,yurtdışında tedavi olmaya çalışmanın mantığı yok tabi.
size ve Ata'ma katılıyorum.
Sonsuz teşekkürler,
Saygılarımla
adk (Kullanıcı)
Fresh Boarder
graphgraph

Sayın Taviloğlu,
size bir sorum daha olacak.
Babamın şeker hastalığı olduğundan size bahsetmeyi unutmuşum. Bu durumda da ameliyat öncesi radyoterapi yapılması ya da yapılmaması konusuna yaklaşım farklı mı olmalıdır?
Teşekkürler
adk (Kullanıcı)
Fresh Boarder
graphgraph

EN ÜSTSayfa: 12