Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Endoanal ultrason ve makatta yanma
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Endoanal ultrason ve makatta yanma
Endoanal ultrason ve makatta yanma 1 Yıl, 11 Ay önce Karma: 1  
endoanal ultrasonda makatta yanmanın sebebi bulunabilir mi
hasta sorunu (Kullanıcı)
Platinum Boarder
Gönderiler: 787
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Endoanal ultrason ve makatta yanma 1 Yıl, 11 Ay önce Karma: 7  
Geçmiş olsun. Makatta yanma: bazı gıdalar, ilaçlar, enfeksiyonlar nedeniyle gelişebilir. Ayrıca; hemoroid, makat çatlağı, makat fistülü ve apsesi, makat siğili, anal kriptit, proktit, ülseratif kolit, makat sarkması, makat kanseri, makatta ıslanma, dışkı kaçırma vb. hastalıklarda da görülür. Sorun sadece makat kaşıntısı ise; bir Deri Hastalıkları (Cildiye, Dermatoloji) Uzmanı’na, ancak; ek olarak, makatta şişlik, akıntı, kanama, dışkılama zorluğu ve dışkılamada değişiklik gibi yakınmalar varsa; bir Genel Cerrahi Uzmanı’na başvurmanız uygun olur. Bu tür bir durumda makat muayenesi esastır. Endorektal ultrasonografi (ERUS) veya endoanal ultrasonografi (EAUS), kalın bağırsağın son kısmı olan rektum veya makat kanalının (anal kanal) insan tarafından işitilemeyen ses dalgaları ile inceleme yapan ultrasonografi cihazı ile 360o araştırılması işlemine verilen addır. ERUS veya EAUS bir Radyoloji Uzmanı tarafından ultrasonografi cihazı ile veya endosonografi aleti (endoskop aletinin ucunda ultrasonografi parçası veya probu takılmış şekli) ile bir endoskopist tarafından (Genel Cerrahi veya Gastroenteroloji Uzmanı) makat kanalının incelenmesidir. İşlem öncesinde lavman veya müshil ilacı verilebilir. İşlemin doğruluk oranı % 85-95 civarındadır. Kanser vakalarında çevresel lenf düğümleri ile ilişkisini anlama konusundaki başarısı % 60-85 arasındadır. ERUS veya EAUS başlıca; makat kanseri, rektum kanseri, makat fistülü, gaz ve dışkı kaçırma durumunda makat kaslarının durumunun araştırılması, rektum duvarındaki kitlelerin (submukozal lipom, leiomyom) araştırılması için kullanılan tetkik yöntemidir. Yalnız proktoloji veya ‘’kabızlık, dışkılama zorluğu, makat hastalıklarının ameliyatlı ve ameliyatsız tedavisi’’ konularında İstanbul’da kendi kliniğinde hizmet veren ekibimizden yardım almak istemeniz durumunda, (0530) 326 06 96 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

Saygılar,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Taviloğlu Proktoloji
Kabızlık, dışkılama zorluğu, makat hastalıklarının ameliyatlı ve ameliyatsız tedavisi

taviloglu.com
www.tavilogluproktoloji.com
www.genelcerrah.com/
www.hemoroiduzmani.com
www.youtube.com/drtaviloglu
www.instagram.com/tavilogluproktoloji
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1